piątek, 13 stycznia 2017

Pierwsze szkolenie psa

Zabierając się za szkolenie swojego psa zrób tak, że poświęcisz codziennie 20 minut aby popracować z psem. Nie oczekuj od razu spektakularnych rezultatów. Daj sobie i swojemu psu czas na zapamiętanie nowych rzeczy. Kup niezbędne akcesoria szkoleniowe jeśli trening tego wymaga. Zwykle jednak w zupełności wystarczy posiadanie smakołyków i zabawek dla psa. Jeśli chcesz poćwiczyć z psem wracanie gdy go wołasz to oczywiście potrzebna będzie także długa smycz.

Gdy prowadzisz szkolenie psa bądź cierpliwa i konsekwentna. Nerwy tutaj nie pomogą, to spokojna łagodność jest nam potrzebna.

zdjęcie psa
Nie poruszam tu tematu wyboru odpowiedniego psa, bo pewnie po prostu chcesz pouczyć tego psa którego masz w domu jakiś nowych komend. Dobrze by jednak było gdyby pies był niejako dobrze wkomponowany w Twój styl życia. Domator który nie lubi długich spacerów nie jest dobrym właścicielem dla psa typu Beagle, Wyżeł, czy Dog Argentyński. Te psy potrzebują bardzo dużo ruchu. Dwie godziny biegania to dopiero taka dawka jaka im zaspokoją główne potrzeby. Choć mógłby biegać dłużej. Podobnie ma się sprawa z takimi psami jak Jack Russell Terriery albo Parson Terriery, choć są małe to potrzebują naprawdę sporo uwagi i zajęć na świeżym powietrzu. Yorki przy nich to bardzo spokojne pieski.

Najpierw daj się psu wybiegać a potem rób szkolenie z posłuszeństwa, komend czy sztuczek.

Przy psach które mają duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia zdarza się często, że kłopoty wychowawcze są w dużej mierze wynikiem małej ilości zajęć i pies źle się zachowuje ze względu na to, iż nie ma jak spożytkować swojej energii. Z takimi psami warto zrobić tak, że najpierw godzinę poświęcasz na długi spacer a dopiero potem w drugiej godzinie ćwiczysz z psem posłuszeństwo i nowe komendy. Z mniej energicznym psem takich jak shihtzu czy maltańczyk możesz od razu po krótkim 15 minutowym spacerku ćwiczyć komendy.

Planowanie treningów z psem

Zaplanuj sobie cały tydzień na to, że codziennie 20minut ćwiczyć z psem. Jeśli dasz radę może to być nawet 3x dziennie po 15minut. Jednak nawet jedna 20minutowa sesja która będzie kontynuowana każdego dnia da świetne efekty jeśli przyłożysz się do tego przez tydzień.

Szkolenie młodego szczeniaka

Jeśli Twój pies jest szczeniakiem, czyli jeśli ma mniej niż 5-6 miesięcy to zazwyczaj będzie on miał dużo krótszy czas skupienia uwagi. Czyli ze szczeniakiem lepiej zrobić ćwiczenia 4x dziennie po 5minut niż jeden raz 20minut.

Szkolenie psa to nie tylko te minuty gdy ty psa szkolisz

Pamiętaj, że Twój pies się uczy zasad panujących w domu przez cały dzień a nie tylko wtedy gdy bierzesz smakołyki i gdy zaczynasz z nim trening. Za każdym razem jak siadasz do stołu zjeść obiad a Twój pies podchodzi i sprawdza co tam zjadasz to wtedy też pies ma okazję szkoleniową. Jeśli uda mu się na Tobie wymusić jakiś przysmak przez to, że piszczy lub szczeka pod stołem to nauczysz psa bardzo niedobrej rzeczy. Podobnie ma się rzecz, gdy zostawiasz psa samego, jeśli kosz na śmieci nie jest zabiezpieczony a są w nim jakieś resztki jedzenia i w trakcie Twej nieobecności pies dobierze się do wnętrza kosza to uczy to psa, iż jest to miejsce gdzie kryją się jakieś kąski do jedzenia. Zatem potem za każdym razem jak wyjdziesz pies może podejmować próby dostania się do kosza. Dlatego gdy masz szczeniaka lub psa świeżo adopotowanego to zadbaj o to, aby takich błędów nie popełniać. Lepiej uczyć psa dobrych nawyków niż odkręcać i od-uczać psa od jego złych nawyków. Także lepiej zostawić psu zabawkę gumową pełną pasztetu i kiełbasy aby uczył się, że najlepsza i najfajniejsza rzecz do gryzienia jaka znajduje się w domu to gumowa zabawka, a nie żadne meble, ubrania czy resztki z kosza. Rozwinięcie u psa dobrych nawyków oczywiście kosztuje trochę naszego świadomego myślenia i planowania, jednak odpłaci Ci się to z nawiązką po kilku tygodniach.

2 komentarze:

  1. Nie pokusiłabym się o stwierdzenie że york to bardzo spokojny pies nawet w porównaniu z russellami, bez problemu im dorównują (nie mówię o psach spasionych wychodzących tylko przed blok, te dostaną zadyszki po przejściu 2 metrów nie ważne czy będzie to russell czy york)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny poradnik coś się przyda a mam nadzieję że się pojawią jakieś kolejne wpisy

    OdpowiedzUsuń